Marul ve Salata (Lactuca sativa)

Bahçenin kaçınılmaz yapraklı sebzesi olan marul, kolay yetişir ve onlarca çeşitleri sayesinde bahçeye canlılık getirir. İlkbahar ya da kışlık yaprak salata, batavia, iceberg, ve tereyağ gibi çeşitleri sayesinde, yılın büyük bir kısmı boyunca bahçenizde marul bulundurmanız mümkündür.

Organik marul ve salata yetiştiriciliği


Genel Bilgi 

Marul bir yabancı ot olarak kabul edilen yabani maruldan (Lactuca serriola) türetilmiştir.
 • Latince adı: Lactuca sativa (lateks içermesi nedeniyle Latince'deki ismi lactis (süt) kökünden türetilmiştir)
 • Familya: Papatyagiller (Asteraceae) ; Alt familya: Cichorioideae ; Oymak: Cichorieae ; Cins : Lactuca ; Tür : L. Sativa
 • Anavatanı: Orta Asya - Akdeniz 
 • Bitki türü: Yapraklı yıllık sebze
 • Soğuğa dayanıklılık:  Baş oluşmadığı sürece -5°C ye kadar dayanıklıdır. Baş oluşumundan sonra 0°C altında donar 
 • Çoğaltma yöntemi: Fide (tohumdan), toprağın sıcaklığı en az 7° C olmalı, marulun tohumu 3 ila 4 gün arasında (10-15° C) çimlenir 
 • Çimlenme süresi: Toprağın sıcaklığı 10-20 derece arası olmalıdır, 3-4 gün
 • Toprak isteğiMarul toprak konusunda çok istekli değildir. Tabii ki, hafif bünyeli, havalandırılmış, organik madde açısından zengin topraklardan hoşlanır. Fakat asit topraklardan hoşlanmaz 
 • Bahçedeki konumu: Güneşli, özellikle fide döneminde, daha sonra orta gölgeli konumlardan hoşlanır. İlkbahar ve kış marulları için :  Güneşli ve korunkalı 
 • Balkon / TerasUzun bir saksıda belli aralıklarla birkaç yaprak salata fidesi dikebilirsiniz
 • Dikim mesafesi: 25 - 30 cm. Çimlenen marul fideleri, seyreltilir sonra da şaşırtılır 
 • Tohum dikim derinliği:  1cm ufalanmış toprakla örtülür 
 • Biitkinin yüksekliği: 30 cm 
 • Çiçeklenme dönemi: yaz (küçük ve sarı çiçekler görülür)
 • Bakım: Marul, toprağın değişken (fazla kuraklığın ardından nemlilik gibi) olmasından hoşlanmaz ve bu durumlarda tohuma yükselir.  Ayrıca da, sık sık çapa ister
 • Gübreleme: Fide aşamasında gübre takviyesi gerekmez
 • Hasat:  Yaprak salatalar haricinde, ortalama 2 ay sonra. Yaprak salatanın, ilk yaprakları 3 hafta sonra (toprak sıcaklığı 20-22°C) tüketebilinir, yetişme dönemi boyunca yeni yapraklar verir. kışlık batavia marulu : fide ekiminden 7 ay sonra hasat edilir (mart ila mayıs arası)
 • Verimlilik: Ortalama M²/ 7ila 8 marul ve salata. Tereyağ marul 300 ila 600g, batavia ve yedikule marul ise 400 ila 1000g ağırlığına ulaşabilir.

Marul ve salata yetiştirme dönemi ve yöntemleri

 • Marul ve salataların fide üretim yöntemleri
Marul ve salatalar, ister örtü altında tohum yastıklarına, ister yetiştirme kaplarında/ viyollerder, ister doğrudan toprağa ekilebilir. Tohum ekim zamanı yetiştiricilik yapılmak istenen zamana göre ayarlanabilir. Geç sonbahar ve kış yetiştiriciliği için tarlaya dikim yapılmak istenen zamandan yaklaşık 45 gün önce; yaz ekimlerinde ise 20 gün önce soğuk yastıklara tohum ekimi yapılmalıdır. Genelde İlkbahar, Sonbahar ve Yaz içindeki aylar tavsiye edilir. Marul tohumu ekim derinliği 0,5 -1 cm, sıralar üzeri mesafe sıra üzeri 25-30 cm, sıralar arası 30-40 cm arasındadır. Marul fidesi kullanılacaksa, fidenin dikim aralıkları, tohum ekim aralıkları ile aynı olabilir.
 • Marul ve salataların çimlendirme yöntemi 
Tohumları ekmeden önce 1 gün suda veya nemli bir bez içerisinde bekletmeniz, çimlendirme hızını ve yüzdesini olumlu şekilde etkiler. Toprağın sıcaklığı 10-20 derece arası olmalıdır. 25-30° C gibi yüksek sıcaklıklarda tohumlar çimlenemez. 
 • Marul ve salataların tohumlarını kab içerisinde veya viyolde çimlendirecekseniz 
- Kabın veya viyolün üst seviyesine 1 cm kala ince ufalanmış toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurunuz
 
- Fısfıs yardımıyla nemlendiriniz (arada bir kontrol ederek toprağı fısfısla nemlendirmeye devam ediniz.)
 
- Streç film yardımıyla üzerini kapatınız. Tohumların çimlenmesi 8-12 gün arasındadır
 
- Marul tohumları çimlenmeye başladığında streç filmi kaldırın ve direk güneşten (yarı gölgeli bir yerde) koruyun
 
- Marul tohumları fide şekline geldiğinde (yaklaşık 4 yapraklı olunca), çeşidin büyüklüğüne bağlı olarak bahçenize veya daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz. : sıra üzeri 25-30 cm, sıralar arası 30-40 cm mesafe ile dikim yapılır
 
- Esas yerine, toprağa dikildikten sonra mutlaka can suyu verilmelidir.  
 • Marul ve salataların tohumlarını doğrudan açık arazide çimlendirecekseniz
- Herşeyden önce, bahçe toprağınızı 20 ila 22 cm derinliğe kadar işleyiniz. Yükseltilmiş toprak yatağı usülüyle bahçecilik yapanlar (permakültür/sinerjik bahçede, yılın12 ayı boyunca devamlı bitki yetiştiğinden dolayı), toprağı o kadar derin işlenmesine gerek yok.
 
- İşlenmiş toprağa marul tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü 1cm ince elenmiş toprakla kapatınız. 
 
- Toprak yüzeyini şeffaf bir streç filmle kapatınız. 
 
- Periyodik olarak toprağı fısfıs yardımıyla nemlendiriniz. 
 
- Marul tohumları ortalama 8-12 gün içerisinde çimlenir. 
 
- Tohumların en iyi çimlenme sıcaklığı 15-18° C'dir. Düşük sıcaklıklarda homojen çıkış elde edilemez.
 
- Ayrıca, yabancı ot içermeyen temiz bir alana, marul tohumlarınızı el ile serpme usulüyle de ekebilirsiniz. Nitekim marul tohumu soğuktan etkilenmez. En kötü ihtimalda, çimlenme gecikecektir, böylelikle ilk fırsatta (hava ısındığında) gerçekleşecektir. Bahçe toprağının karla kaplı olması bir sorun değil. karı bir kenarlara kaldırın, tohumları yerleştirdikten sonra, toprağın üzerini karla tekrar kaplayın. Örtü altında/ serada tohum ekilirse, çimlenmenin başarılı olması için sıcaklığın 20° C yi aşmadığından emin olun. 
 
- Ocak ile Nisan arası ekilen tohumlar, en fazla 6 hafta sonra esas yerlerine toprağa dikilir. 25-30 cm sıra aralığı ve sıra üzeri mesafelerle dikilir. Ayrıca örtü altında, Ekim ayından ihtibaren, şaşırtmadan da olur, bu durumda  tabii ki, fideleri seyreltemeniz gerekebilir.

Seyreltme

İyi bir çimlenme için toprak sıcaklığı 4,4 ºC ile 26,7 ºC arasında, en uygun hava sıcaklığı 22 ºC olmalıdır. ekimden 6-10 gün sonra tohumlar çimlenir ve toprak yüzüne çıkarlar. Bitkiler 3-4 yapraklı olduğu zaman yastıklarda seyreltme yapılır. Aralarında 20 cm bırakılır. Daha önce sökülen fideleri toprağa fazla (ilk yaprakların seviyesine) gömmeden şaşırtılır. 

Marul ve salataların sulama istekleri

Marul, büyüme periyodu boyunca aynı miktarda toprak nemini, yetiştiği ortamda bulmak ister. Tarlaya dikimden sonra eğer yağış mevsimi değilse, en geç 12 gün içersinde sulama yapılmalıdır. Baş bağlama devresinin başından hasat sonuna kadar sulama aralıkları 8 günden daha uzun olmamalıdır. çok sıcak havalarda sulama, mutlaka sabah erken saatlerde yapılmalıdır. Aksi halde fizyolojik hastalıklara yakalanma olasılığı artar.

Marul ve salataların dikimi ve bakımı

Dikimden sonra birkaç defa toprağı kabartmak veya yabancı otları temizlemek amacıyla çapalama yapılır. Açık tarla yetiştiriciliğinde yağmurlama sulama yapılmalıdır. Yetişme mevsiminde toprak ve hava nemi göz önüne alınarak toprağın suya doyumu üstünde su verilmemelidir. Fazla su kök çürüklüğüne neden olur. Hasada yakın dönemde fazla su ve gübreleme yapılmamalıdır.
 
Salata ve marulların büyüme periyotları kısa olduğundan gübre istekleri olabilir. Salata ve marul yetiştiriciliğinde organik gübre verilir (gübre suyu/ canladırıcı : ısırgan otu özütü + kafes otu özütü karışımı, ya da ÖYD veya kompost). Kalsiyum noksanlığı görülen alanlar tarım kireci ile kireçlenmelidir.

Malçlama

Toprağı malçlamak (saman, ot kupürleri, bitki atıkları ile) buharlaşmayı sınırlar (% 50 ila % 70 arasında su tasarrufu sağlar). Malçla toprağı örtmenin en az 2 avantajı daha vardır, yabancı ot gelişimini yavaşlatır ve de birçok hastalığı engeller. 

Marul ve salata yetiştirme takvimi

Salata ve marul gruplarının sıcağa karşı duyarlılıkları farklılık gösterir. Sıcağa karşı kıvırcık baş salatalar çok hassas oldukları halde, yağlı baş salatalar orta derecede hassas, yaprak salatalar daha az hassastır. İyi bir baş oluşumu için düşük sıcaklıkta yavaş büyüme idealdir. 18 ºC’nin üzerindeki sıcaklıklarda vegetatif devreden generatif devreye geçiş başlar. Islah çalışmaları ile yüksek sıcaklıklara dayanıklı, çiçeklenmeyen yazlık çeşitler geliştirilmiştir.
 

Üretim sistemi

Ekim dönemi

Hasat

Çesit 

Açık sahada, bahçede

- İlkbahar : 10 Mart  ila 15 Nisan arasında
15 Mayıs ila 15 Haziran arasında
Albena, Bitez, Bohemia, Carisma, Gloria, İri Kıvırcık, Mangano, Paris Island, Robinson, Sarı Marul, Tereyağlı Kıvırcık,  Yazgülü
- Yaz : 1 Mayıs ila 15 Temmuz arasında
20 Haziran ila 25 Elül arasında
Chianti, Cos Diva, Cos Omri, Yazgülü 
- Sonbahar : 25 Temmuz ila 5 Eylül arasında
25 Eylül ila 10 Kasım arasında
Bitez, Bohemia, Carisma,  Gloria, Karadeniz kıvırcık, Mangano, Robinson, Sarı Marul, Tereyağlı Kıvırcık Marul

Örtü altında

Basit plastik bir örtü altında
15 Şubat ila 20 Mart arasında
10 ila 30 Nisan arasında
Bohemia, Carisma, Robinson, Sarı Marul, Tereyağlı Kıvırcık Marul
küçük tünelde
15 Ocak şla 10 Şubat arasında 
1 ila 30 Nisan arasında
Bohemia, Carisma, Robinson, Sarı Marul
ısıtmasız büyük tünelde
- İlkbahar: Ocak ile Şubat başında
 
 
 
- Sonbahar : 20 Eylül
- İlkbahar : Nisanın ilk yarısında
 
 
 
- Sonbahar : Kasım ayında
Bitez, Bohemia, Carisma, Gloria, Robinson, Sarı Marul, Yazgülü
 
Bitez, Bohemia, Carisma, Gloria,Karadeniz kıvırcık, Paris Island, Robinson, Sarı Marul, Tereyağlı Kıvırcık Marul, Yedikule 5701
Serada ya da ısıtmalı büyük tünelde 
- Sonbahar : 
15 Eylülden ila 10 Kasım arasında
15 kasım ila  15 ocak arasında 
Bitez, Carisma, Gloria, Paris Island, Robinson, Sarı Marul
- Kış : 
1 ila 30 Kasım arasında
15 ocak ila Şubat sonu arasında
Bohemia, Carisma, Gloria,Karadeniz kıvırcık, Paris Island, Rolina, Sarı Marul, Tereyağlı Kıvırcık Marul, Yedikule 5701 Marul
- İlkbahar : 
1 ila 10 Şubat arasında 
 
 
10 ila 20 Mart arasında
20 Nisan
 
 
 
1 ila 10 Mayıs arasında
Gloria,Karadeniz kıvırcık, Paris Island, Robinson, Rolina, Sarı Marul, Tereyağlı Kıvırcık Marul
 
Bitez, Bohemia, Carisma, Rolina, Sarı Marul, Tereyağlı Kıvırcık Marul

 

 
Not: Örtü altında, sonbahar marul çeşitlerinin gelişme süreçleri oldukca kısadır (tohumun dikimiyle hasat arasında 65 ila 70 gün vardır. Kış marulları (100-110 gün ışık miktarına göre) oldukça uzun sürede gelişir. İlkbahar marulların gelişme süreleri uzun da olsa,  günler uzakdıkça gelişimleri hızlanır.

Marul ve salata hasatı ve verimliliği

Sıcak havalarda hasat edilen ürün çabuk solar, kalitesi düşük olur. Bu nedenle hasadın günün erken saatlerinde yapılması uygun olur. Aklınızda bulunsun, bir salatanın baş kısmı ne kadar sıkı olursa, o salatanın saklama ömrü daha kısadır.
 
Marul ve salataların ortalama ağırlığı konusunda çeşitlerin, bölgenin ve yetişme dönemine göre farklılıklar gösterir : 
 
 M²/ ortalama 7ila 8 marul ve salata alınır. Tereyağ marul 300 ila 600 g, batavia ve yedikule marul ise 400 ila 1000 g ağırlığına kadar ulaşabilir.

Marul hastalık ve zararlıları

Belirtiler

Nedenler

Fideler çöker, köklerde nekroz oluşur
Fide kök çürüklüğü
Biktilerin solduğu görülür, kökler kopar ya da  larvadan dolayı zarar görür
Bozkurtlar
Yaprakların bir kısmı sararır ve daha sonra kurur, yaprak alt yüzeyinde beyazımsı tozlaşma görülür
En dıştaki yapraklar sarardıktan sonra çürür, gri tozlaşma görülür 
Büyük salataların yaprakları yumuşar, esmerleşir ve ayrışır ; gövde siyahlaşır.
Marulda çürüklük (Botrytis, Alternaria,Sclerotinia,Rhizoctonia)
Yeşil mozayik, damarlar arasındaki yaprak ayasının rengi açılır.
Virüsler
Yaprak uçlarında nekrozlar oluşur
Kök kısmında, az hareket eden ve beyazımsı tozla kaplı ufak böcekler görülür
Köklerde yaprak biti
Yaprakların yendiği görülür; sümük izleri görülür
Sümüklü böcek
Yaprakların yendiği görülür
Kuşlar

Marulun ürun rotasyonu/ ekim nöbeti/ münavebe

Marul yetiştirmek toprağı oldukça az yorduğu için, ürün rotasyonu gerektirmiyor. Fakat hastalıkların döngüsünü kırmak için, aynı yere, en az 2 sene, tekrar marul dikmeyin. 
 • Marul ve salata hangi sebzeden sonra dikilir ?
Domates
Mısır
Ispanak
Pancar
Baklagiller
Pırasa
Soğan
Havuç
 • Marul ve salatadan sonra hangi sebzeler dikilir ?
Toprağın azot kaynaklarını tazeleyenler:
Bezelye
Bakla
Fasülye gibi Baklagiller dikilebilir.
 
Not: Lahanagillerden sonra salata ve marul yetiştiriciliği yapılmamalıdır.

Marul ve salatanın Kardeş bitkileri/ Komşuluk ilişkileri  

 • Marulun iyi komşuları
Aynısafa çiçeği (Calendula officinalis) 
Bakla,
Bezelye,
Brüksel lahanası,
Çilek,
Fasulye,
Havuç,
Karnabahar,
Kavun,
Kornişon,
Kuşkonmaz ,
Lahana,
Pazı,
Pancar,
Pırasa,
Salatalık,
Sarımsak,
Şalgam,
Turp
 • Marulun kötü komşuları
Ayçiçeği,
Brokoli, 
Enginar,
Ispanak,
Kereviz,
Maydonoz,
Mısır,
Rezene, 
Sedefotu (Ruta graveolens)
Şikori
 
Not: Marul ve salatalar maydonozdan hiç hoşlanmaz.

Marul ve salata ve Ay takvimi  Bahçe Ay takvimi sayfası

Bitki tipi: Yaprak
Elementi: Su 
Ana gezegeni: Ay
Fide üretimi: Yükselen ve de aynı zamanda büyüyen Ay dönemlerinde. Tercihen Yengeç, Balık ve Akrep ay günlerinde.
Şaşırtma ve dikim dönemi: Alçalan ay döneminde, tercihen Yengeç ve Akrep Ay günlerinde  
Bakım işleri: Yengeç, balık ve akrep Ay günlerinde
Hasat: Tercihen yükselen Ay dönemlerinde
 

Marulun saklama koşulları  

Satın alındığında,  taze olmayan marulların : Kök boğazı  ve/ yada yapraklarıun uç kısmında rengin kırmızılaşması ve de tabii ki, yaprakların yumuşaması meydan gelir. Marul salatası, gayet hassastır ve çabuk yıpranır. Yine de, buzdolabının sebzeliğinde, onu bir bezin içine sarıp bir plastik poşet içinde koyduğunuzda bir kaç gün mahaffaza edilir. Doğrudan bir plastik poşetinin içine koymaktan kaçının, aşırı nem ve yetersiz hava alması, çabuk çürümesine yol açar.  
Yıkama suyuna biraz sirke ilave ederseniz istenmeyen misafirleri (yaprak biti ve diğer böcekleri...) kovmak için kullanabilirsiniz.

Marul yetiştiriciliğin incelikleri ve püf noktaları 

Fırsatınız olursa Ay takvimini dikkate alarak bahçede çalışın. Şaşırtmanın uygun günlerde yapılması, fidelerin sıcaklığa daha iyi dayanmasını sağlar. Tüm çalışmaların (çapalama, ot temizleme), Ay'ın yaprak oluşumunu teşvik ettiği günlerde yapılması önerilir. 

Marulun sağlığa faydaları  

Marul vitamin ve mineraller açısından birçok getirisi vardır. Yapraklar ne kadar yeşil olursa o kadar da pro-vitamin A, B9 vitamini (folat), demir ve bakır içerir.
 • 100 gr marul günlük ihtiyacınızın :
- B9 vitamini ihtiyacınızın %27'sini karşılamaktadır
- Pro-vitamin A ihtiyacınızın % 18'ini karşılamaktadır
- C vitamini ihtiyacınızın % 10'unu karşılamaktadır
 
Marul, tüm yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi, bol miktarda su içerdiği için kalori değeri çok düşüktür (100 gr marul 13 kcal ve 2g'dan daha az karbonhidrat). Bununla birlikte, çeşitli mineral ve iz elementler sağlar (manganez, çinko, demir, magnezyum, fosfor, kalsiyum, özellikle potasyum ...). Çok düşük olmasına rağmen, marulun lipid içeriği (100 g başına 0.4 g) doymamış yağ asitleri içermektedir, linolenik asit (omega 3) de dahil olmak üzere. Bu da kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu anlamına gelir. Son olarak da, ilginç miktarda fiber içerir. 

Marul ve salata türleri

Lactuca sativa cinsi yüzden fazla marul çeşiti içerir. Marul, salatalara verilen genel bir isimdir ve çeşitli türler içermektedir : 
 • Baş salatalar (Lactuca sativa var. capitata), yeşil, sarı veya kırmızımsı renkte yaprakları geniş, esnek ve pürüzsüzdür.  yaprakların gövde ile bağlantısı kuvvetlidir, sıkı ve yoğun başlardan oluşur.
 • Yağlık salatalar, batavia ve iceberg marullar, yukarıdaki kategoriye ait olmalarına rağmen, yaprakları daha dalgalı, kabarık, ve damarlıdır. Baş kısımları daha sıkı, uzun, büyük ve çıtır olur. 
 • Romen salatalar, yedikule marul (Lactuca sativa var. longifolia), uzun ve daha kalın yaprakları bir ana damarın etrafında yer alırlar. Renkleri yeşil, sarı ya da kırmızı olup, baş kısımları oldukça sıkı ve uzundur.
 • Yaprak salatalar (Lactuca sativa var. crispa) grubu oak leaf salata, lollo blonda ve lollo rosso gibi salataları kapseder. Yaprakları körpedir, kıvırcık, dalgalı veya kabarık olabilir. Bu çeşitler, yeni yaprak geliştirme yeteneğine sahip oldukları için, yapraklar birkaç kere kesilir.
 • Tereyağ marulların yaprakları yeşil, küçük, kalın, sıkı ve hafif dalgalıdır : çok özel bir tat ve eşsiz bir dokuya sahiplerdir : yapraklar hem esnek hem de çıtırdır.
 • Son olarak, kuşkonmaz marullar (Lactuca sativa var. angustifolia), daha az yaygındır : hızlı bir şekilde çiçeğe giderler ve çiçek sapları tüketilir.

İlginç olan marul ve salata çeşitleri 

 • ''Albena'': Kıvırcık,hafif göbekli, ilkbaharlık, erkencidir. Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''B.T. Süper iri kıvırcık 016'': Kıvırcık, erkencidir. Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Bitez'': Yedikule tipi, ilkbahar, sonbahar, Bremia, LMW ve Corky root'a dayanıklı, orta erkencidir. Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur. 
 • ''Bohemia'': Kıvırcık, geç sapa kalkar, tüm sezonlara uygun, erkencidir. Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur. 
 • ''Bombola'': Iceberg tipi, kışa uygun, Bremia, LMV dayanıklı. Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Carisma'': Lollo rossa tipi, kırmızı kıvırcık, kış, ilkbahar, sonbahar, erkencidir. Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur. 
 • ''Chianti'': Iceberg tipi,yazlık çeşit, orta erkencidir. Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Coolguard'': Baş marul, erkencidir. Tarla yetiştiriciliğine uygundur. 
 • ''Cos Avon'': Yedikule tipi, sarımsı-yeşil, orta iri ve sıkı baş, orta erkenci, Sapa geç kalkar. Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Cos Diva'': Romen (cos) tipi 1000-1300 gr, orta erkenci, geç ve yavaş sapa kalkar. Sıcak iklim koşullarına elverişlidir. plastik serada ve tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Cos Omri'': Yedikule tipi, , yeşil, iri ve sıkı baş, orta erkenci, Sapa orta geç kalkar, orta erkencidir. Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Galera : İceberg tipi'': Cam veya plastik serada yada tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Gloria : Iceberg'': Geç sonbahar, erken ilkbahar, erkencidir. Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur.  
 • ''Great Lakes-118: Yedi kule tipi, orta yeşil, orta erkencidir. Tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Grise Maraichere: verimli (1,5kg), yeşil, iri başlıdır, orta erkencidir. İhracatta talep gösteren. Tarla yetiştiriciliğine uygundur. 
 • ''Irazu: Kıvırcık marul, marul mildiyösü ve marul bitine dayanıklı, erkencidir. Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''İri kıvırcık: Baharlık, geç sapa kalkar, Tarla yetiştiriciliğine uygundur.  
 • ''Karadeniz kıvırcık: Kıvırcık marul, erkenci, kışa dayanıklı. Tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Kışlık kıvırcık 051: Yeşil, soğuğa dayanıklı, erkencidir. Tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Lital'': Açık yeşil renkli, tohuma kaçmaya dayanıklı, orta erkencidir. Tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Mangano Marul'': Yedikule tipi, geç sonbahar, erken ilkbahar, Bremia, LMW, Corky root'a dayanıklı.1.5 kg ağırlığında, 25x35cm boyut, yeşil ve iri göbek yapar, orta erkencidir, ihracatta talep gören bir çeşittir. Tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Marco'': Geniş oval, yeşil yapraklı, sıkı baş sarar, orta erkencidir. Plastik serada yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Paris Island'': Uzun eliptik, yeşil, göbekli, soğuğa dayanıklı, orta erkencidir. Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Robinson'': Sıkı iri başlı, parlak sarı-yeşil, ilkbahar ve güzlük, tatlı, orta erkencidir, ihracatta talep gören bir çeşittir. Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Rolina'': Batavia tipi, kırmızı, İlkbahar, Kış, Sonbahar, erkencidir. Cam sera yetiştiriciliğine uygundur. 
 • ''Sarı Marul'': Sonbahar ve İlkbahar, birbirini örten sıkı dik ve oval göbek oluşur, Sarı açık yeşil renkli. Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Tereyağlı Kıvırcık'': Sonbahar ve ilkbahar, yumuşak ve yağlı yapraklı, orta erkencidir. Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Yazgülü'': Iceberg tipi, ilkbahar, yaz, geç sapa kalkar, yaprakları orta dişli, erkenci/ orta erkenci,İhracatta talep gören bir çeşittir, Cam, plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur.
 • ''Yedikule 5701'': İri ve sıkı başlı. Yaprak rengi sarımtrak yeşil, yapraklar ince, gevrek, damarlar incedir. Baş ağırlığı ortalama 1000 gramdır. Vegetasyon süresi 100 gündür. Soğuğa dayanıklı, sıcağa toleranslıdır. Aşırı sıcaklarda sapa kalka, orta erkencidir. plastik serada veya tarla yetiştiriciliğine uygundur.